Direktlänk till inlägg 11 juli 2014

min fafars släkt

Av Birgitta Hellström - 11 juli 2014 22:20

generation 1

ff  Fritjof Elias (kallades FRITZ) Olsen (18990401-)

far:ff f  Erik Otto Teodor Olsen (18740731-19611228)

mor:ff m  Brita Dorotea  (18741125-19340429)


generation 2

ff f  Erik Otto Teodor Ohlsen (18740731-19611228) född i Ramsele dog i Moskosel Arvidsjaur

http://kaikki.nettihotelli.net/valtiomies/dat2579.htm#7

far:ff ff  Torgrim Ohlsson (18330726-19070215) född i norge

mor:ff fm  Märta Greta Ersdotter (18500510-)

ff m  Brita Dorotea  (18741125-19340429)

 deras barn:

Fritjof Elias (kallades FRITZ) Olsen (18990401-)

Elsa Olsen (19050923-) gift med Erik Persson (18980425-) född i Skorped

Malin Virginia Olsen (19151218-19320315)


generation 3

ff ff  Torgrim Olsen (18330726-19070215) Søre Tollevsrudhaugen (1833-)

 född i Norge död i Krången Ramsele  gift 18690704 med

http://www2.foark.umu.se/folk/y/person.asp?lannr=22&forsnr=51&pnr=823&selarkbild=Ramsele

https://histfam.familysearch.org//getperson.php?personID=I16308&tree=SorArudal

far:   ff ff f Ola Olsen Jøranby (1806-1891)Sør-Aurdal, Oppland, Norway 

mor: ff ff m Anne Torgrimsdatter Storbråtån (1811-1890) Haugsrud, Begndal, Sør-Aurdal, Oppland, Norway 

ff fm  Märta Greta Ersdotter (18500510-)

far:ff fm f  Erik Karlsson (17980507-18801228) 

mor:ff fm m Sara Liisa (18081016-)

deras barn:

Anna Margareta Olofsson (18661212-)

Tilda Maria (1871-)

ff f  Erik Otto Teodor Olsen (18740731-19611228)

Martin Rikard (1877-)

Inga Olivia (1879-)

Johanna Elida (1883-)

Hilda Elisabet (1885-)

Regina Justina (1887-)


generation 4

ff ff f Ola Olsen Jøranby (1806-1891)Sør-Aurdal, Oppland, Norway levde i Tollevsrud, Begndal, Sør-Aurdal, Oppland, Norway    https://histfam.familysearch.org//getperson.php?personID=I16308&tree=SorArudal

ff ff m Anne Torgrimsdatter Storbråtån (1811-1890) Haugsrud, Begndal, Sør-Aurdal, Oppland, Norway 

https://histfam.familysearch.org//getperson.php?personID=I16308&tree=SorArudal

far:  ff ff mf  Torgrim Hanssen Haugsrud (1778-1862)  

mor:ff ff mm Olea Gudbrandsdatter Odden (1785-1878 )

deras barn:

1. Ola Olsen Søre Tollevsrudhaugen (1831-) 

2. ff ff  Torgrim Olsson (18330726-19070215)/Torgrim Olsen Søre Tollevsrudhaugen (1833-)

3. Marit Olsdatter Søre Tollevsrudhaugen (1836-) 

4. Olea Olsdatter Søre Tollevsrudhaugen (1839-1920) familj med Knut Hallvorson Sagbrøtin (18320621-1895)

5. Gulbrand Olsen (1842-) familj med Barbaro Tingalsdatter 1846-) född i al, Buskerud, Norway

6.  Beret Olsdatter Søre Tollevsrudhaugen (1848-)

7. Johan Olsen Haugen (1850-1920) familj med Karine Pedersdater Solli (1873-) Berg, Hedal, Sør-Aurdal, Oppland, Norway

8. Inger Olsdatter (1854-) familj med Anthon Halvordsen (1859-) Øyhus, Bagn, Sør-Aurdal, Oppland, Norway

 

ff fm f  Erik Karlsson (17980507-18801228) Ramsele  gift 18370327 med

ff fm m Sara Liisa (18081016-) i hennes andra äktenskap

far:ff fm mf  Persson, Per (17850210-18661230)

mor:ff fm mm  Vendela Regina Thelberg (17821102-18710823)

hennes barn i 1:a giftet:

Vendela Regina  (1835-)

deras gemensamma barn:

Magdalena  familj med Elias Eliasson (18410814-19020901)  och Per Johansson (18451208-)

ff fm Märta Greta (18500510-)

 

generation 5

ff ff mf  Torgrim Hanssen Haugsrud (1778-1862)  Strorbraaten, Sør-Aurdal, Oppland, Norway/ Haugen, Sør-Aurdal, Oppland, Norway    https://histfam.familysearch.org//getperson.php?personID=I16308&tree=SorArudal

ff ff mm Olea Gudbrandsdatter Odden (1785-1878 )  

https://histfam.familysearch.org//getperson.php?personID=I16308&tree=SorArudal

far:  ff ff mm f Gudmund Amundsen Piltingsrudeie (1749-) Piltingsrud, Begndal, Sør-Aurdal, Oppland, Norway  

mor:ff ff mm m Barbro Gjermundsdatter Li (1747-1796)

deras barn:

1. Barbro Torgrimsdatter Storbråtån (1807-1808)

2. ff ff m Anne Torgrimsdatter Storbråtån (1811-1890) 

3. Siri Torgrimsdatter Storbråtån (1815-) familj med Mikjel Mikjelsen Nerbråtån (18190619-1863) Tollevsrud, Begndal, Sør-Aurdal, Oppland, Norway

4. Hans Torgrimsen Storbråtån Under Haugsrud (1819-) familj med Gjertrud Kristafersdatter Tollevsrudlia (1828-) Tollevsrud, Begndal, Sør-Aurdal, Oppland, Norway

5. Gudbrand Torgrimsen Storbråtån (1822-1852)

6. Barbro Torgrimdotter Haugsrudeige (1825-) familj med Hallvor Mikjelson Braka (18210612-1884)

 

fmf fm mf  Persson, Per (17850210-18661230) född i Viken Ramsele Bonde i Tynnerås död i Tynnerås Edsele gift 1807 med

far: ff fm mf f Per Eriksson (1750-1807)

mor:ff fm mf m Lisa Eliasdotter (1745-1822)

ff fm mm  Vendela Regina Thelberg (17821102-18710823) född i Fjällsjö död i Edsele

far:ff fm mm f  Mauritz Thelberg  (17390326-18000708)

mor:ff fm mm m Sara Palander (17370908-17870203) 

deras barn:

ff fm m  Sara Liisa (18081016-)
Greta Regina (18110403-18771226) gift gift 18350405 med Olof Olofsson (18040225-18890820) Edsele
Vendela Kristina (18121023-) gift 18380701 med Elias Nilsson (17990429-18751219) Ramsele
Mauritz Jakob Persson (18140424-) gift 18480319 med Brita Stina (18201218-18890427) född i Helgum död i Edsele
Per Persson (18160506-18830711) Edsele gift med Anna Märta (18190801-18820829) Ramsele
Erik Thelberg (18190603-18940718) Edsele


generation 6

ff ff mm f Gudmund Amundsen Piltingsrudeie (1749-)/Gudmund Amundsen Haugsrudeie Piltingsrud, Begndal, Sør-Aurdal, Oppland, Norway  även familj med Anne Andersdatter Sørumseie (1765-1827)           https://histfam.familysearch.org//getperson.php?personID=I16308&tree=SorArudal

far:  ff ff mm ff     nn 

mor:ff ff mm fm   Guri Mikjelsdatter Moen (1714-)

ff ff mm m Barbro Gjermundsdatter Li (1747-1796)

https://histfam.familysearch.org//getperson.php?personID=I16308&tree=SorArudal

deras barn:

1. ff ff mm Olea Gudbrandsdatter Odden (1785-1878)

2. Guri Gudbrandsdatter Odden (1790-) 

 

ff fm mf f Per Eriksson (17500127-18070810)född i Viken Ramsele Bonde i Tynnerås, Nämndeman dog i Tynnerås, Edsele

far: ff fm mf ff Erik Pärsson (1718-1785)

mor:ff fm mf fm Malin Mårtensdotter (1719-1762) 

ff fm mf m Lisa Eliasdotter (17450328-18220416) levde i Tynnerås Edsele

far:ff fm mf mf Elias Pålsson (1707-1789)

mor:ff fm mf mm Kerstin Isaksdotter (1710-1786)

deras barn:

ff fm mf  Persson, Per (17850210-18661230) 


ff fm mm f  Mauritz Thelberg  (17390326-18000708) född på Tynderö Sockenpredikant  död i Edsele gift 17661023 med ...

http://www.martinbergman.se/p172c1e39.html

far:  ff fm mm ff Jakob Thelberg (1699-1756) Tynderö

mor:ff fm mm fm Brita Ulrika Björner (1711-1778)

ff fm mm m Sara Palander (17370908-17870203) död i fjällsjö

far:ff fm mm mf Abraham Palander (16950306-17530228)

mor:ff fm mm mm Beata Utter (16960306-17670321) 

deras barn:

Jakob Abraham Thelberg (1768-1786) född i Sveg dog i Nätra

ff fm mm  Vendela Regina Thelberg (17821102-18710823) född i Fjällsjö död i Edsele 


generation 7

ff ff mm ff     nn 

ff ff mm fm   Guri Mikjelsdatter Moen (1714-)  Vestre Piltingsrud, Begndal, Sør-Aurdal, Oppland, Norway

https://histfam.familysearch.org//getperson.php?personID=I16308&tree=SorArudal

far:  ff ff mm fm f Mikjel Evensen Piltingsrud (ca 1671-1741) 

mor:ff ff mm fm m Dorte Håvårdsdatter (ca 1684- 1730)

deras barn:

1. Eskild Amundsen Piltingsrudeie (1739-) familj med Ragnhild Jonsdatter Fekjar (1740-)

2. Johannes Amundsen Piltingsrudeie (1743-1824)

3. Mikjel Amundsen Piltingsrudeie (1746-)

4. ff ff mm f Gudmund Amundsen Piltingsrudeie (1749-)/Gudmund Amundsen Haugsrudeie Piltingsrud

5. Anne Amundsdatter Piltingsrudeie (1752-) familj med Anders Torgrimsen Sørli (1742-1800)

6. Hans Amundsen Piltingsrudeie (1754-1815)

7. Even Amundsen Piltingsrudeie (1757-1825)

 

ff fm mf ff Erik Pärsson (17180216-1785) barn med Malin Mårtensdotter och Karin Nilsdotter

ff fm mf fm Malin Mårtensdotter (17190528-176203xx) född i Bölen,Fjällsjö dog i Viken Ramsele

far: ff fm mf fm f Mårten Olofsson (1670-1735)

mor:ff fm mf fm m Anna Carlsdotter (1674-1762)

deras barn:

ff fm mf f Per Eriksson (17500127-18070810)

Anna Eriksdotter (1759-)

Mårten Eriksson

Christina Eriksdotter


ff fm mm ff Jakob Thelberg (16991126-17560717) Tynderö Komminister född i Indal, (Y) dog i Tynderö gift 1738 med ...

http://www.martinbergman.se/pea34beef.html

ff fm mm fm Brita Ulrika Björner (17111102-17780305) född i Timrå dog i Tynderö

http://www.martinbergman.se/pba0c510b.html

far:  ff fm mm fm f Mauritz Björner (-1730)

mor:ff fm mm fm m Anna Katarina Teet (1676-1731)

deras barn:

ff fm mm f  Mauritz Thelberg  (17390326-18000708) 


ff fm mm mf Abraham Palander (16950306-17530228) född i Keuruu död i Dragsfjärd gift 17200628 med

far: ff fm mm mf f Axel Palander

mor:ff fm mm mf m Maria Wächter (1663-1760)

ff fm mm mm Beata Utter (16960306-17670321) född i Orivesi död i Angelniemi

far: ff fm mm mm f   Johan Utter (1665-1722)

mor: ff fm mm mm m  Beata Collinius (1672-17220922)

deras barn:

1.Abraham Palander (17220625-17800117) född i Pohja död i Kemiö gift 1746 med Anna Beata Spöhler (-1748) , gift 1750 med Elisabet Arctelius (-1778) gift 17781201 med Anna Margareta Martin (-1779) 

2.Gabriel Palander (17240406-17710723) död i Åbo Finland

3.Beata Maria Palander (1726-17720628) död i Nauvo gift 17460427 med Samuel Schulten (16801107-17520222) född i Västerås , omgift med Gabriel Hagelstam (-1780) 

4.Jonas Vilhelm Palander (1727-1786)  död i Helsingfors Finland gift med Johanna Magdalena Doth (1725-18030125)Åbo Finland

5.Kristina Katarina Palander (17280407-18170419) född i Halikko död i Angelniemi gift 1746 med Matias Rindelius  (17130203-17771023)

6.Axel Palander (1730-)

7.ff fm mm m Sara Palander (17370908-17870203) död i fjällsjö

 

generation 8

ff ff mm fm f Mikjel Evensen Piltingsrud (ca 1671-1741) Vestre Piltingsrud, Begndal, Sør-Aurdal, Oppland, Norway

https://histfam.familysearch.org//getperson.php?personID=I16308&tree=SorArudal

ff ff mm fm m Dorte Håvårdsdatter (ca 1684- 1730) Vestre Piltingsrud, Begndal, Sør-Aurdal, Oppland, Norway

https://histfam.familysearch.org//getperson.php?personID=I16308&tree=SorArudal

deras barn:

1. Gudbjørg Mikjelsdatter Moen (1699-1713)

2. Gjertrud Mikjelsdatter Moen (1702-)

3. Ola Mikjelsen Piltingsrud (1705-1773) familj med Olaug Trondsdatter Haugsrudeie (1715-)

4. Even Mikjelsen Moen (1706-1706) 

5. Even Mikjelsen Piltingsrud (1708-1764) familj med Anne Østensdatter Garthus (1707-1782) 

6. Erik Mikjelsen Moen (1712-)

7. ff ff mm fm   Guri Mikjelsdatter Moen (1714-)

8. Hans Mikjelsen Moen (1718-)

9. Gudbjørg Mikjelsdatter Moen (1721-)

10. Ragnhild Mijkelsdatter Moen (1724-)

 

ff fm mf fm f Mårten Olofsson (1670-1735) Bölen , Fjällsjö

far: ff fm mf fm ff Olof Knutsson (1636?-1708)

mor:ff fm mf fm fm Sara Mårtensdotter (1645?-1698)

ff fm mf fm m Anna Carlsdotter (16740925-17621222)född i Krånge Junsele död i Böle

deras barn:

1. Sara Mårtensdotter (17010202-17760225) familj med Eric Eliasson (1694-1730) 

2. Carl Mårtensson Mård (17030303-174209xx) familj med Lisabeta Eliasdotter (1700-) fördubblingsbåtsman 1742-02-27, rote 127 Ripa i Fjällsjö.Dog i ett sjöslag 

3. Olof Mårtensson (17041220-17710607) familj med Kerstin Eliasdotter (1708-1794)

4. Malin Mårtensdotter (17061221-1707)

5. Malin Mårtensdotter (1707-före 1719)

6. Nils Mårtensson (1709-)

7. Anna Mårtensdotter (17110313-)

8. Ingrid Mårtensdotter (1713-)

9. ff fm mf fm Malin Mårtensdotter (17190528-176203xx)

10. Maria Mårtensdotter (17210204-)


ff fm mm fm f Mauritz Björner (-1730) Lagman assessor, häradshövding född i Björsäter, (R) dog i  Orsil, Timrå (Y) gift 16940104 med ....            http://www.martinbergman.se/pd8624ac9.html

ff fm mm fm m Anna Katarina Teet (16760305-17310411) född i Selånger (Y) död i Orsil Timrå

http://www.martinbergman.se/p62e6c8ea.html

far:  ff fm mm fm mf  Erik Teet (1646-1693)

mor:ff fm mm fm mm Maria Rudbeckia (1654-1703)

deras barn:

1. Karl Mauritz Björner (1695-1773) Häradshövding

2. Erik Julius Björner (1696-1750) Assessor

3. Maria Hedvig Björner (1704-1785) gift 1733 med Adam Werner (-1756)

4. Fredrik Björner (1705-1770) Auditör gift 17240523 i Oviken, (Z) med Brita Eurenia (1707-1795)

5. ff fm mm fm Brita Ulrika Björner (17111102-17780305)


ff fm mm mf f   Axel Palander gift med

ff fm mm mf m  Maria Wächter (1663-1760)

deras barn:

ff fm mm mf  Abraham Palander (16950306-17530228)

 

ff fm mm mm f   Johan Utter (1665-1722) levde i Orivesi gift med 

far: ff fm mm mm ff Johan Utter (-1670)

mor:ff fm mm mm fm Agneta Walstenius (1636-)

ff fm mm mm m  Beata Collinius (1672-17220922) född i Nauvo död i Orivesi

far: ff fm mm mm mf Gustaf Collinius (-16790202)

mor:ff fm mm mm mm Kristina Thauvonius 

deras barn:

1. Christina Utter (16930524-) i Nauvo

2. fm mm mm Beata Utter (16960306-17670321) född i Orivesi död i Angelniemi

3. Johan Utter (16980618-17640108) gift med Margareta Elisabet Enckell (17010414-17910207)

4. Annika Utter (17000703-17030929) i Orivesi

5. Gustaf Utter (17020101-17030929) i Orivesi

6. Agneta Utter (17040317-17051015) i Orivesi

7. Josef Utter (17070913-) i Orivesi

8. Margareta Utter (17090119-) gift 17281105 i Orivesi med Carl Gustaf Sölfverarm (1691-17660320) född i Hauho ? död i Sievi 

9. Abraham Utter (17110927-)

10. Katarina Utter (17140406-18000617) född i Orivesi död i Karjalohja gift 17460902 i Karjalohja med Isak Florin (17160628-18001006) i Karjalohja

11. Isak Utter (17180426-17181005)

 

generation 9

 

ff fm mf fm ff Olof Knutsson (ca 1636-1708) Bölen ,Fjällsjö  nämndeman (1673-75)

far: ff fm mf fm ff f Knut "Gam Knut" Andersson (1614 - 1670)

mor:ff fm mf fm ff m Ingrid Olofsdotter (1605? - 1687)

ff fm mf fm fm Sara Mårtensdotter (ca 1645-1698) född i Sil

far: ff fm mf fm fm f Mårten Olofsson (1615-1693)

mor:ff fm mf fm fm m Kerstin Andersdotter (1620?-1710)

deras barn:

1. ff fm mf fm f Mårten Olofsson (1670-1735)

2. Margareta Olofsdotter (1674-175606xx) död i Norrnäs Fjällsjö Barn med Nils Nilsson (1671-1721)

3. Kierstin Olofsdotter (1676-17571125) dog av ålderdomssvagheter i Barn med Erik Nilsson (1673-1731)

4. Märta Olofsdotter (1678-)

5. Ingri Olofsdotter (1680-1698)

6. Brita Olofsdotter (1682-) Barn med Per Helgesson (1684-1730)

7. Lisa Olofsdotter (1683-1732)

8. Knut Olofsson (1684-17421124)

9. Karin Olofsdotter (16850222-1758)

10. Maria Olofsdotter (16871002-1741) Barn med Erik Johansson Kring (1682-1729)

11. Olof Olofsson (16920805-)

12. Peder Olofsson (16970320-)


ff fm mm fm mf  Erik Teet (16460105-16930115) Häradshövding Medelpads domsaga född i Falun, (W) död i Granlo, Selånger (Y)  gift 16710112 i Stockholm (AB) med ....  http://www.martinbergman.se/p2f80872b.html

ff fm mm fm mm Maria Rudbeckia (16540525-17030212) född i Västerås död i Selånger

http://www.martinbergman.se/pc66a703a.html

far:  ff fm mm fm mm f Nicolaus Rudbeckius (1622-1676)

mor:ff fm mm fm mm m Katarina Nenzelia (1625-1662)

deras barn:

1. Nils Henrik Teet (16710911-1700) blev ihjälslagen

2. Erik Teet (16730830-17330808) Häradshövding dog i Häggdånger  gift 17090110 med Brita Gripenklo (1686-1774)

3. Johan Teet (16741008-17520217) Hovmarsalk begraven i Barclayska graven i vagnshärad gift 17050714 i Ekensholm, Dunkers sn (D) med Hedvig Ulrika Schönberg (1687-1716) omgift 17190122 med Helena Christina Hägerflycht (1701-1786)

4. ff fm mm fm m Anna Katarina Teet (16760305-17310411)

5. Maria Christina Teet (16770708-17490228) gift 1703 med Sven Kåre i Medelpad (-före 1734)

6. Anton Teet (1678-1715) kapten gift med Elisabet Lembke

7. Margareta Vendela Teet (1683-17500709)  gift med Håkan Stridsberg (-1743) 

8. Peter Fredrik Teet (16861114-17090629) Page vid hovet dog vid slaget i Poltava 

9. Gustaf Teet (16880627-) Page vid hovet dog i Greifswald, Tyskland

10. Carl Teet (16900924-) dog ung

11. Margareta Teet (-17460311)

12. Magdalena Teet död späd


ff fm mm mm ff Johan Utter (-1670) i Kangasala gift 1655 med

far:ff fm mm mm ff f  Olai Gregorius Utter (1590-165411xx)

mor:ff fm mm mm ff m Valpuri

ff fm mm mm fm Agneta Walstenius (1636-)

far:ff fm mm mm fm f Johan Walleniu (1595-16580103)

mor: ff fm mm mm fm m Anna Limingius (Lithovius) (1602-16740113)

deras barn:

Christina Utter

Margareta Utter

Anna Utter

ff fm mm mm f   Johan Utter (1665-1722)

Catarina Utter (1669-17440226) död i Lokalahti

 

ff fm mm mm mf  Gustaf Collinius (-16790202) i Nauvo gift 1671 med

ff fm mm mm mm Kristina Thauvonius

deras barn:

ff fm mm mm m  Beata Collinius (1672-17220922)

 

generation 10

ff fm mf fm ff f Knut "Gam Knut" Andersson (1614-1670) Bonde Nämndeman i Bölen 1635 hade Knut 1 sto, 9 kor, 8 får och 1 get

far: ff fm mf fm ff ff Anders Ericsson (ca 1575-ca 1640)

mor:ff fm mf fm ff fm Gunila Knutsdotter (ca 1580-)

ff fm mf fm ff m Ingrid Olofsdotter (ca 1605-1687) född i jansjö dog i Bölen Bodum

far: ff fm mf fm ff mf Olof Örjansson (ca 1570-ca 1630)

mor:ff fm mf fm ff mm Karin Sjulsdotter (1591-1646)

deras barn:

1. Anders Knutsson (1630-1699) dog i mogård Backe barn med Karen Ingelsdotter (1638-1720)

2. ff fm mf fm ff Olof Knutsson (ca 1636-1708)

3. Kerstin Knutsdotter (1640-) Barn med Kristoffer Persson (1630-1684)

4. Gunilla Knutsdotter (1643-17320130) gift med Olof Jonsson (1647-1726) 

5. Per Knutsson (ca 1645-1697) Barn med Lisbet Bertilsdotter (ca 1650-1724)

 

ff fm mf fm fm f Mårten Olofsson (1615-1693) Bonde, Gästgivare o Nämndeman

far: ff fm mf fm fm ff  Olof Örjansson (ca 1570-ca 1630)

mor:ff fm mf fm fm fm Karin Sjulsdotter (1591-1646)

ff fm mf fm fm m Kerstin Andersdotter (ca 1620-1710)

far: ff fm mf fm fm mf Anders Ericsson (ca 1575-ca 1640)

mor:ff fm mf fm fm mm Gunilla knutsdotter (ca 1580-)

deras barn:

1. ff fm mf fm fm m Sara Mårtensdotter (ca 1645-1698)

2. Kerstin (Margareta) Mårtensdotter (1646-1675) Barn med Per Ingelsson (1645-1677)

3. Olof Mårtensson (ca 1647-17140111)

4. Anders Mårtensson (ca 1650-1714)

5. Nils Mårtensson (1655-1712)  Barn med Malin Matsdotter (1655-1706)

 


ff fm mm fm mm f Nicolaus Rudbeckius (16220105-16760902) Biskop född och levde och dog i Västerås (U) gift 16441020 i Stora Tuna, (W) med .... http://www.martinbergman.se/p2fb6271f.html 

ff fm mm fm mm m Katarina Nenzelia (1625-16620820) död i Hedemora (W)  http://www.martinbergman.se/pac4ae63e.html

far:   ff fm mm fm mm mf  Segericus Segerici Nenzelius (1600-1688)

mor: ff fm mm fm mm mm Margareta Hansdotter Noraea (-1688)

deras barn:

1. Kristina Rudbeckia (1652-1706) gift 16690907 i Stockholm, (AB) med Andreas Andreae Grubb (1635-1680) Professor

2. ff fm mm fm mm Maria Rudbeckia (16540525-17030212)


ff fm mm mm ff f Gregorius Olai Utter (1590-165411xx) död i Pöytyä gift med

ff fm mm mm ff m Valpuri (1590-)

deras barn:

ff fm mm mm ff Johan Utter (-1670) 

Karin Utter (-1694) död i Hauho gift 1659 med Johan Frisius (16130503-1672)född i Naantale död i Pöytyä

 

ff fm mm mm fm f  Johan Walleniu (1595-16580103) född i Parainen död i Loimaa gift med

far: ff fm mm mm fm ff Petrus Johannis Walstenius (1550-1620)

mor:ff fm mm mm fm fm  Karin Esping

ff fm mm mm fm m Anna Limingius (Lithovius) (1602-16740113) född i Ii död i Loimaa

far: ff fm mm mm fm mf Johannes Henrici Liminigius (ca 1563-1634)

mor:ff fm mm mm fm mm Christina Sursill (1567-1632)

deras barn: 

1. Petter Wallstenius (1675-) född i Loimaa gift med Helena Agricola (1631-) född i Uskela
2. Jakob Wallstenius gift 16570226 i Åbo med Elisabet Klöfversköld ( 
3. Christina Wallstenius gift med Johan Orbergius (-1640)
4. Katarina Wallstenius (-1695) gift med Arvid Rothovius (1615-1670) 
5. Anna Wallstenius (163405xx-1706) död i Loimaa gift 16530624 med Johan Brunlöf (-1661) dog i Loimaa omgift 16621228 i Loimaa med Matias Rungius (1640-1715) 

6. ff fm mm mm fm Agneta Walstenius (1636-)

7. Margareta Wallstenius (163707xx-) född i Naantali gift 16541004 med Petter Bergius (16120112-) född i Husby Södermanland Sverige
8. Maria Wallstenius gift med Nils Barck (1620-16830424) född i Sverige
9. Isak Walstenius (-ca 1655)

 

 generation 11

ff fm mf fm ff ff Anders Ericsson (ca 1575-ca 1640) Hemmansägare, Nämndeman

far: ff fm mf fm ff ff f Eric Persson (ca 1540-1592)

ff fm mf fm ff fm Gunila Knutsdotter (ca 1580-) född i Orrnäs Fjällsjö

far:ff fm mf fm ff fm f Knut Ericsson (1555-ca 1604)

deras barn:

1. Eric Andersson (ca 1603-)

2. ff fm mf fm ff f Knut "Gam Knut" Andersson (1614-1670)

3. Anders Andersson (ca 1615-)

4. Kerstin Andersdotter (ca 1620-1710)

 

ff fm mf fm ff mf Olof Örjansson (ca 1570-ca 1630) Bonde

http://www.aserod.com/topp/Evamarie/Html/pcd683662.html

far:ff fm mf fm ff mf f Örjan Svensson (1530-1603) Nämndeman

ff fm mf fm ff mm Karin Sjulsdotter (1591-1646) född och död i Anundsjö även barn med Lars Mårtensson (1580-1633)

http://www.aserod.com/topp/Evamarie/Html/p65a24eaa.html

far:ff fm mf fm ff mm f Sjul Olofsson (ca 1570-1603)

mor:ff fm mf fm ff mm m Märeta Olofsdotter (1573-1603)

deras barn:

1. ff fm mf fm ff m Ingrid Olofsdotter (ca 1605-1687)

2. Jon Olofsson (ca 1612-ca 1693) knekt 1628- med i 30-åriga kriget deltog bland annat i slaget vid Lützen gift med 1) Karin Persdotter (ca 1615-ca1657) 2) xx Abrahamsdotter (ca 1630-1660) 3) Anna Christersdotter (ca 1640-)

3. Mårten Olofsson (ca 1615-1693) gift med Kerstin Andersdotter (ca 1620-1710)

4. Maria Olofsdotter (ca 1630-ca 1684) barn med Per Ericsson (ca 1630-ca 1689)

 

ff fm mf fm fm ff  Olof Örjansson (ca 1570-ca 1630) http://www.aserod.com/topp/Evamarie/Html/pcd683662.html

far: ff fm mf fm fm ff f Örjan Svensson (1530-1603)

ff fm mf fm fm fm Karin Sjulsdotter (1591-1646) föddes och dog i Anundsjö http://www.aserod.com/topp/Evamarie/Html/p65a24eaa.html

far:  ff fm mf fm fm fm f Sjul Olofsson (ca 1570-1603)

mor:ff fm mf fm fm fm m Märeta Olofsdotter (1573-1603)

deras barn:

1. Ingrid Olofsdotter (ca 1605-1687) barn med Knut "gamm-Knut" Andersson (1614-1670)

2. Jon Olofsson (ca 1612-ca 1693) knekt 1628- med i 30-åriga kriget deltog bland annat i slaget vid Lützen gift med 1) Karin Persdotter (ca 1615-ca1657) 2) xx Abrahamsdotter (ca 1630-1660) 3) Anna Christersdotter (ca 1640-)

3. ff fm mf fm fm f Mårten Olofsson (ca 1615-1693) 

4. Maria Olofsdotter (ca 1630-ca 1684) barn med Per Ericsson (ca 1630-ca 1689)

 

ff fm mf fm fm mf Anders Ericsson (ca 1575-ca 1640) Hemmansägare, Nämndeman

http://www.aserod.com/topp/Evamarie/Html/p8bae7117.html

far: ff fm mf fm fm mf Eric Persson (ca 1540-1592)

ff fm mf fm fm mm Gunilla knutsdotter (ca 1580-)född i Orrnäs Fjällsjö

http://www.aserod.com/topp/Evamarie/Html/pca365351.html

far: ff fm mf fm fm mm f Knut Ericsson (1555-ca 1604)

deras barn:

1. Eric Andersson (ca 1603-)

2. Knut "Gam Knut" Andersson (1614-1670) barn med Ingrid Olofsdotter (ca 1605-1687)

3. Anders Andersson (ca 1615-)

4. ff fm mf fm fm m Kerstin Andersdotter (ca 1620-1710)

 

ff fm mm fm mm mf  Segericus Segerici Nenzelius (1600-16880422) Hovpredikant, kyrkoherde född i Nensjö, Gudmundrå (Y) död i  Stora Tuna, (W) gift ca 1629 i Nora (Y)    http://www.martinbergman.se/p27f0364f.html

ff fm mm fm mm mm Margareta Hansdotter Noraea (-16880423) född i Nora (Y) död i Stora Tuna, (W) 

http://www.martinbergman.se/p433a97fa.html

far:  ff fm mm fm mm mm f Hans (Johannes) Larsson (Laurentii) (ca 1570-1609)

mor:ff fm mm fm mm mm m Karin Olofsdotter Bure (ca 1580-1646)

deras barn:

ff fm mm fm mm m Katarina Nenzelia (1625-16620820)

Brita Nenzelia (ca 1630-) familj med Erik Boderus (-1724)

 

ff fm mm mm fm ff Petrus Johannis Wallstenius (1550-1620) död i Parainen 

ff fm mm mm fm fm Karin Esping

deras barn:

ff fm mm mm fm f  Johan Walleniu (1595-16580103)

 

ff fm mm mm fm mf  Henrici Johannes Limingius (ca 1563-1634) född i Liminka död i Ii gift med 

far: ff fm mm mm fm mf f Henricus Laurentii Lithovius (-1615)

ff fm mm mm fm mm Christina Sursill (1567-1632) född i Umeå död i Ii

far: ff fm mm mm fm mm f Östen Sursill (-ca 1598)

mor:ff fm mm mm fm mm m Magalena 

deras barn:

1. Katarina Limingius gift med Tyris Houru (-16580402) 
2.  Jacob Limingius 
3. Margdalena Limingius(-efter 1644) gift med Hans Houru (- ca 1644) död i Oulu
4. Henrik Limingius (-1650) i Pyhäjoki ? gift med Anna Groth
5. Johan Limingius
6. Brita Limingius (16000609-) gift med Caspar Forbus (1590-) född i Danzig/Jaroslav, Polen begraven i Ii 

7. ff fm mm mm fm m Anna Limingius (Lithovius) (1602-16740113)

 

generation 12

 

ff fm mf fm ff ff f Eric Persson (ca 1530/1540-1592) född i Bölen, Fjällsjö (Z)

http://www.xn--hgg-qla.eu/tng1001/getperson.php?personID=I43&tree=sjodin

far:  ff fm mf fm ff ff ff  Per Gelvesson (ca 1500-) född i Bölen, Fjällsjö (Z)

ff fm mf fm ff ff m   xx

deras barn:

ff fm mf fm ff ff Anders Ericsson (ca 1575-ca 1640)


ff fm mf fm ff fm f Knut Ericsson (ca 1555-ca 1604) avrättad

http://www.stenbanken.com/tng/getperson.php?personID=49794&tree=lindh

far: ff fm mf fm ff fm ff Erik Knutsson (ca 1530-) Orrnäs, Bodum

ff fm mf fm ff fm m   xx

deras barn:

ff fm mf fm ff fm Gunila Knutsdotter (ca 1580-) 


ff fm mf fm ff mf f Örjan Svensson (1530-1603) Nämndeman Jansjö Fjällsjö (nämns ibland som Göran Svensson)

http://www.aserod.com/topp/Evamarie/Html/p10505ed3.html  

http://www.stenbanken.com/tng/getperson.php?personID=41777&tree=lindh

far: ff fm mf fm ff mf ff Sven Spjälleson (ca 1500-efter 1561) 

ff fm mf fm ff mf m   xx

deras barn:

ff fm mf fm ff mf Olof Örjansson (ca 1570-ca 1630)

Hans Örjansson (ca 1570-


ff fm mf fm ff mm f Sjul Olofsson (ca 1570-1603) Knekt, Sexman, Bonde född i Mellansel Anundsjö (y)

http://www.aserod.com/topp/Evamarie/Html/p06522729.html

far: ff fm mf fm ff mm ff Olof Sjulsson

ff fm mf fm ff mm m Märeta Olofsdotter (1573-1603) född i Mellansel Anundsjö död i Yttersel Anundsjö

http://www.aserod.com/topp/Evamarie/Html/pa0d29da0.html

far:  ff fm mf fm ff mm ff f  Olof Silvastsson (ca 1540-1602)

mor:ff fm mf fm ff mm ff m Kerstin Olofsdotter (ca 1540-1604)

deras barn:

1. ff fm mf fm ff mm Karin Sjulsdotter (1591-1646)

2. Salmon Sjulsson (ca 1600-165607xx) Knekt under kapten Lars Perssons kompani 1629-1634. Korpral 1634-1641. Rustmästare 1641-1644 under major Lars Perssons kompani. Fänrik 1645, Vid ett kompani från Kalix 1646-1656. Deltog i 30-åriga kriget i Preussen. Torde ha mönstrat i Marienburg 1629. Det året drabbades Lars Perssons kompani av svåra förluster, inte beroende på direkta krigshandlingar utan på sjukdomar och andra umbäranden. I februari 1630 återstod endast 2 av kompaniets 27 gemena (meniga) soldater från Anundsjö, Salmon Sjulsson från Bredbyn och Olof Olsson från Kubbe. Kompaniet mönstrades på nytt i Arnäs i juli 1630 och där ingick bl.a dessa två överlevande knektar.Kompaniet kom att få vara i kvar i hemlandet till september 1634, då de förflyttades till Pommern via Preussen. Under denna tid föddes oäkta sonen Sjul samma år som Gustav 11 Adolf stupade. År 1643 ingår Salmon i ett nyuppsatt kompani som furir. Kompaniet deltog i erövringen av Jämtland 1644, som dock åter förlorades till norrmännen. Var Salmon tjänstgjorde från 1644 till krigsslutet 1648 är oklart. Klart är dock att han var en av de mycket få soldater från Anundsjö som överlevde 20 år av 30-åriga kriget. Från oktober 1648 till juli 1655 fick Sverige uppleva den första fredsperioden på 50 år. I juli 1655 inleddes krig på nytt. Nu av Karl X Gustav mot Polen. Den enda uppgift om Salmon Sjulsson från detta krig är att han dog Leutzitz 1656.källa: Anundsjö, släkter och gårdar barn med Kerstin Olofsdotter och Märet Nilsdotter (1610-ca 1660)

3. Mårten Sjulsson (-1652) gift 1615 med Karin Svensdotter och 1630 med Elisabet Larsdotter (1600-1673) 


ff fm mf fm fm ff f Örjan Svensson (1530-1603)  Nämndeman Jansjö Fjällsjö (nämns ibland som Göran Svensson)

http://www.aserod.com/topp/Evamarie/Html/p10505ed3.html  

http://www.stenbanken.com/tng/getperson.php?personID=41777&tree=lindh

far: ff fm mf fm fm ff ff Sven Spjälleson (ca 1500-efter 1561) jansjö

ff fm mf fm fm ff m   xx

deras barn:

ff fm mf fm fm ff Olof Örjansson (ca 1570-ca 1630)

Hans Örjansson (ca 1570-)

 

ff fm mf fm fm fm f Sjul Olofsson (ca 1570-1603) Knekt, Sexman, Bonde dog i Livland (Estland) 

http://www.aserod.com/topp/Evamarie/Html/p06522729.html

far:  ff fm mf fm fm fm ff Olof Sjulsson

ff fm mf fm fm fm m Märeta Olofsdotter (1573-1603) född i Mellansel Anundsjö  http://www.aserod.com/topp/Evamarie/Html/pa0d29da0.html

far:  ff fm mf fm fm fm mf Olof Silvastsson (ca 1540-1602)

mor:ff fm mf fm fm fm mm Kerstin Olofsdotter (ca 1540-1604)

deras barn:

1. ff fm mf fm fm fm Karin Sjulsdotter (1591-1646) 

2. Salmon Sjulsson (ca 1600-1656)

3. Mårten Sjulsson (-1652)


ff fm mf fm fm mf Eric Persson (ca 1540-1592) Bonde  http://www.aserod.com/topp/Evamarie/Html/p0e8043f5.html

far:  ff fm mf fm fm mf f Per Gelvesson (1498-1563)

ff fm mf fm fm mm   xx

deras barn:

1. Per Ericsson (ca 1568-)

2. xx Ericsdotter (ca 1571-)

3. ff fm mf fm fm mf Anders Ericsson (ca 1575-ca 1640)


ff fm mf fm fm mm f Knut Ericsson (1555-ca 1604) född i Orrnäs Fjällsjö avrättad 

http://www.aserod.com/topp/Evamarie/Html/pd540f47b.html

far: ff fm mf fm fm mm ff  Eric Knutsson (1530-)

ff fm mf fm fm mm m   xx

deras barn:

ff fm mf fm fm mm Gunilla knutsdotter (ca 1580-)


ff fm mm fm mm mm f Hans (Johannes) Larsson (Laurentii) (ca 1570-1609) Kyrkoherde i Nora (Y) 

http://www.martinbergman.se/p9dfad9bc.html

ff fm mm fm mm mm m Karin Olofsdotter Bure (ca 1580-1646) född i Bure Skellefteå död i Resele  omgift 1609 i Nora (Y) med Ericus Michaelis Zebråzynthius (-1660)

http://www.martinbergman.se/p08a810fe.html

far:   ff fm mm fm mm mm mf  Olof Laurentii (ca 1541-1613)

mor: ff fm mm fm mm mm mm Ursilia Kristoffersdotter (-efter 1609)

deras barn:

1. Elisabet Hansdotter Noraea (1600-1656) död i Helgum Säbrå (Y) gift 1626 med Kristoffer Hansson Zynth (1589-1655)

2. Israel Johannis Noraeus (160606xx-16770616) Burggreve i Göteborg gift med Annika Albertsdotter Sittman (-1645) omg med Maria Örn (-1675)

3. Laurentius Johannis Noraeus (-1669) Kyrkoherde i Sollefteå gift med Katarina Stigsdotter (1610-)

4. Gertrud Hansdotter Noraea (-1647) död i Kungsgården, Bjärtrå (Y) gift med Zackarias Abrahamsson (1580-1655)  Postmästare

5. ff fm mm fm mm mm Margareta Hansdotter Noraea (-16880423) 

6. Ericus Johannis Noraeus (- efter 1647) Student i Uppsala 1621.. disp. under professor J. Chesnecopherus De stellis 1625

7. Olof Hansson Noraeus (-före 1647) Ägde jord i Lungvik


ff fm mm mm fm mf f Henricus Laurentii Lithovius (-1615) född i Kaarina, Littoinen död i Liminka  gift ca 1684 med Katarina Sursill 

far: ff fm mm mm fm mf ff Lars Lithovius (ca 1500-ca 1571)

mor:ff fm mm mm fm mf fm Anna (ca 1515-)

ff fm mm mm fm mf m   xx (1541-)

deras barn:

ff fm mm mm fm mf  Henrici Johannes Limingius (ca 1563-1634) 

Josef Limmingius (1569-1657) Liminka gift med xx

 

ff fm mm mm fm mm f Östen Ericsson Sursill (ca 1525-ca 1598)Fogde i Umeå socken, riksdagsman född på Västerteg  död i Umeå gift med    http://www.kolumbus.fi/bjorn.corander/anor/svardsida/p62b48ce0.html

far: ff fm mm mm fm mm ff Erik Ångerman Sursill (1480/1490-ca 1548) 

mor:ff fm mm mm fm mm fm Dordi Bure (1495-1550)

ff fm mm mm fm mm m Magdalena (Malin) Eriksdotter (1520-1571)  http://www.kolumbus.fi/bjorn.corander/anor/svardsida/pa7569f10.html

far: ff fm mm mm fm mm mf  Erik Oken (1515-)

deras barn:

1. Margaretha Sursill gift med Andres Tysk (1530-) född i Wasa
2.  Anna Sursill gift med Johannes Frese (-1611) , Jacobus Eschilli (-1611) 
3. Barbro Sursill,
4. Magdalena Sursill (-1650) död i Kalajoki gift med Petrus Michaelis Arctophilacius (1575-1647)
5. Katarina Sursill gift ca 1684 med Henricus Laurentii Lithovius/Henrik Larsson Lithovius (1537-1615) död i Liminka , Matti Laurinmatti ,Lars Sinius (1556-1614) 

6. ff fm mm mm fm mm Christina Sursill (1567-1632)

7. Brita Sursill född i Umeå gift med Petter Geet (ca 1560-) född i sokyrö, Cumsila eller, Komsila
8. Erik Sursill gift med  xx
9. Östen Sursill

10. Hans Sursill


 

 
ANNONS

Från
    Kom ihåg mig
URL

Säkerhetskod
   Spamskydd  

Kommentar

Av Birgitta Hellström - 29 juli 2016 12:02

för lite mer än två månader sen så dog min man som varit "min älskling" i 30 år Sorgen är stor - obeskrivlig   men när jag hade jobbet å gå till då gick de väl an - det var ju som vanligt.- men nu har jag semester .... tystnaden saknaden sorgen o...

Av Birgitta Hellström - 24 juli 2016 21:14


        Ungdomar från Voutner 1928   Bakre rad från vänster:      7. Sigfrid Pettersson          Främre rad från vänster:        17. Thure Backteman   1. Harry Eklund                 8. Gösta Johansson            12. Herman Eklund    ...

Av Birgitta Hellström - 13 juli 2016 21:15

fm ff mf fm ff mf mm fm mm mf mm mm mf mm mm ff fm fm fm ff mm fm mm mm ff f Sigimberus I Bishop of Auvergne (419-) född i Westphalia, Germany http://ellis-pagoria.com/getperson.php?personID=I3085&tree=ellis far:fm ff mf fm ff mf mm fm mm mf mm mm ...

Av Birgitta Hellström - 11 juli 2016 13:36

fm ff mf fm ff mf mm fm mm mf mm mm mf mm mm ff fm fm fm ff mf mm mm fm fm f Chilperic II King of Burgundy (443-490) http://ellis-pagoria.com/getperson.php?personID=I17217&tree=ellis far:fm ff mf fm ff mf mm fm mm mf mm mm mf mm mm ff fm fm fm ff m...

Av Birgitta Hellström - 29 juni 2016 12:06

fm ff mf fm ff mf mm fm mm mf mm mm mf mm mm ff fm fm fm ff fm fm ff mf fm f Basin King of Thuringia  http://ellis-pagoria.com/getperson.php?personID=I27210&tree=ellis far: fm ff mf fm ff mf mm fm mm mf mm mm mf mm mm ff fm fm fm ff fm fm ff mf f...

Presentation


vem är jag?
en 50+ kvinna som är mamma ,mormor, hustru mm
jag jobbar inom åldringsvården ägnar min lediga tid till familjen kyrkan och dess verksamhet och släktforskning.
mitt hjärta klappar för de "små i samhället" speciellt LPverksamheten som hjälpe

Fråga mig

11 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
  1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28 29 30
31
<<< Juli 2014 >>>

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

RSS

Besöksstatistik

Följ bloggen

Följ bibbisfamiljochslakt med Blogkeen
Följ bibbisfamiljochslakt med Bloglovin'

Skaffa en gratis bloggwww.bloggplatsen.se