Alla inlägg den 20 november 2012

Av Birgitta Hellström - 20 november 2012 18:36

här är en sammanfattning till och med Skellefteå Skråmträsk 6

ARVIDSJAUR

f Backteman Einar född 1929-08-24 - 1999-09-11 (boende i Lycksele)

ARVIDSJAUR BAKTSJAUR

           Johansdotter Anna levde 1795-08-20 - (levde i Mausjaur-Hedberg)

           Johansdotter Brita levde 1797 -(levde i Bäcknäs arvidsjaur)

fm ff f Johansson Backteman Hans levde 1796 -1878-04-08 (boende i Timmerheden ,död i Voutner båda inom Arvidsjaur)

            Johansson Johan dödfödd 1799 april

           Johansson Johan levde 1801-01-30

            Sjöberg Per levde 1793-03-04 - (levde i Deppis Arvidsjaur)

ARVIDSJAUR FJÄLLBONÄS

        Furtenbach Carl Erik levde 1822-02-18-1896-08-08 lantmätare gift m Brita Amalia GÖHLE (1835 - 1863) 

                            (levde sen i Sundsvall) 

       Furtenbach knut Irenes levde 1824-07-01 - 1858 levde i Luleå

        Furtenbach Maria magdalena levde 1827-09-02 -1894-02-17 (ogift) (levde i Luleå)

ARVIDSJAUR GLOMMERSTRÄSK

             Hansdotter Anna levde 1777-09-28

             Hansdotter Brita levde 1782-06-13 - barn med Carl Nilsson från  Norsjö 10 Norrbyn, (levde i Järtejaur och Gullön,Arvidsjaur sn)

             Hansdotter Kristina levde 1784-11-01 - 1870-10-24 (gift m Jon Johansson från Norsjö 12)(levde i i Asplund Adak Malå)

fm ff fm Hansdotter Marta levde  1770 - 1854-03-08 (gift 1:a Persson sen Olofsson bosatt i Baktsjaur)

            Hansson Anders levde 1779-05-28 - 1844-01-23 (levde i Högbränna Arvidsjaur)

             Hansson Hans levde 1773-10-12 -1855-06-07

             Hansson Jonas levde 1768-12-25-1848

             hansson Johannes levde 1780-06-13

             Hansson Olof levde 1772-04-17 - (levde i långträsk)

             Hansson Östen levde 1775-10-21 - 1858-12-02 (levde i Järvträsk1)

fm fm fm  Persdotter Maria Christina född 1776 - 1855 (gift Eklund)  (boende i storlångträsk och sen siksjö)

ARVIDSJAUR LAPPTRÄSK

fm mf Larsson Utterström Jonas levde 1774-10-13 - 1848 ( boende sen i Utterträsk)

ARVIDSJAUR MAUNNESJAUR

fm fm mm Pehrsdotter Anna Lisa levde  1802-12-17 - 1873-07-12 (gift Larsson) (boende i Voutner)

                Persson Johannes levde 1799-05-01

                Persson Jonas levde 1800-1802-01-02

                Persson Per levde 1797-07-05

ARVIDSJAUR SANDTRÄSK

fm mm Jonsdotter Marta levde1782 - 185 (gift Utterström)( bodde senare i Utterträsk)

ARVIDSJAUR SIKSJÖ

fm fm f Eklund Johansson Johannes levde 1817-03-29 - 1908-08-12 (boende i voutner)

ARVIDSJAUR TIMMERHEDEN

fm ff Backteman Jonas Anton levde 1842-1920 (boende i Voutner)

ARVIDSJAUR ULLBERGSTRÄSK

fm fm mf mf Eriksson Per levde 1756 (levde sen i Ånäset,Jörn)

ARVIDSJAUR UTTERTRÄSK

fm m Utterström Eva Maria (gift Backteman)(boende i Voutner)

ARVIDSJAUR VOUTNER

         Backteman Anna ingeborg född 1896-03-21

          Backteman Erik Axel född 1889-03-07

          Backteman Fredrik Napoleon född 1879-02-09

          Backteman Gustaf Wilhelm född 1880-02-04

          Backteman Hildur Lovisa född 1887-03-10

fm f    Backteman Johan Albert levde 1872-08-08 - 1945-10-05

          Backteman Maria fredrika född 1874-03-05

          Backteman Nancy Johanna född 1893-06-24

          Backteman Pehr Anton född 1877-12-12 gift med Hilda Maria Lidman

          Backteman Ulrik August född 1882-02-02

fm fm Eklund Anna Maria Fredrika levde 1850-03-18 - 1938-10-24 (gift Backteman)(boende i Voutner)

fm fm m Persdotter Anna fredrika levde 1827-05-03 -1912-04-29 (gift Eklund)

BURTRÄSK

fm ff fm fm m  Jonsdotter Kersstin levde 1679-1740 (gift Johansson Herre)(levde Östanbäck 6, Mois)

BURTRÄSK BODBYN 12

fm  ff fm ff fm  Mosesdotter Segrid (gift Andersson)(levde sen på Ostvik 11 Frambyn)

BURTRÄSK GAMMELBYN

fm ff ff mm Johansdotter Mareta levde 1704-1764 (gift Nilsson Sjöman)(levde på Hjoggböle)

fm ff ff mm ff Nikodemusson Pehr levde ca 1630-1697

fm ff ff mm m  Mårtensdotter Nyman SARA levde 1683-

fm fm mm fm Persdotter Karin levde 1701 (piga på gården ) (barn med Israel Jonsson)

fm ff ff mm f Persson Johan levde 1667-1745

BURTRÄSK ÅBYN

fm fm fm mf Gabrielsson Per levde 1718-1799

fm fm ff mm mm  johansdotter Rågel 

fm fm fm m Persdotter Brita levde 1741-1814 (gift Larsson Vikberg)(levde i Glommersträsk)

fm fm fm mf f  Persson  Gabriel levde 1695- 

BYGDEÅ EDFASTMARK 5

fm ff ff ff ff  Persson Zackris levde 1630 - 1687

LYCKSELE
m  Lindquist Ann-Sofie levde 1928-11-02 - 1996-08-24 (gift Backteman)

LÖVÅNGER

fm ff ff ff f Zacharisson/Zachrisson Johan levde ca 1658-05-05 - 1731-06-29 (köpte sen Svarttjärn 4)

LÖVÅNGER BLACKE 2 

fm ff ff ff m  Nilsdotter.Brita levde 1675-1759-03-18 (gift Zachariasson/Zachrisson )(levde sen på Svarttjärn 4)

fm ff ff ff mm  Nilsdotter Cicilia ( Kielu ) levde 1629 - 1715-06-25 (gift Jönsson)(levde på hemgården)

                       Nilsdotter sigrid levde 1662-1738-02-23 (gift med Nils Östensson)(levde sen på Vebomark 14 Lövånger)

                       Nilsson Jöns levde 1660-1739-01-19

                       Nilsson Olof

LÖVÅNGER BODAN

 fm  fm fm ff mm  Östensdotter xx

LÖVÅNGER SELET 2

fm ff ff ff mf Jönsson  Nils  levde 1605 - 1698 (levde senarse på Blacke 2)

LÖVÅNGER SVARTTJÄRN 4

                Johansdotter Brita levde 1712-02-17-

                Johansdotter Karin levde 1702-06-22 -

                 Johansdotter Malin levde 1716-03-30 -

                 Johansson Anders levde 1701-02-02 -

fm ff ff ff  Johansson Brant JOHAN levde 1705-11-12-1768 (levde sen på Bureå 2 )

                 Johansson Lustig Jon levde 1710-03-17-1742-08-21 soldat på rote nr 43 Vallen,Lövånger, död i Finland

                 Johansson Möller Jöns levde 1714-03-21-1742-09-13 soldat på rote 54 Bjurön,Lövånger (AC) död i Finland

                 Johansson Nils levde  1699-03-22-

                 Johansson Olof levde  1708-01-05-1725-05-19

                 Johansson Per levde 1703-11-20 -

                 Johansson Lustig Zacharias levde 1700-02-07 - soldat i Rote nr 43 Vallen,Lövånger

SKELLEFTEÅ Bergsbyn 1

                      Andersdotter Anna levde 1675-1756

                      Andersdotter Brita dog ca 1699

fm fm mf ff m  Andersdotter Britta levde 1692-1737 (gift Öndesson Brant)(levde sen på Ursviken skellefteå)

                       Andersdotter Karin levde 1672-1739

fm ff fm ff m Andersdotter Malin levde 1670-1749 (gift Jonsson)(levde på Ostvik 11)

                     Andersdotter Margareta levde

fm ff fm ff mf Andersson Anders dog -efter 1701

                      Andersson Bergman Lars

SKELLEFTEÅ BUREÅ

fm ff ff fm Andersdotter Malin levde 1706/1710-1789 (gift Jonsson Brant)(levde på Bureå2 )

fm ff ff m Eriksdotter Anna levde 1734-04-27 - 1811-07-04 (gift Johansson, Olofsson,Andersson)(levde på Hjoggböle)

fm ff ff fm f Persson Brant Anders levde 1686-1723

SKELLEFTEÅ BUREÅ 2

fm ff ff ff Jonsson Brant Johan levde 1705-1768

fm ff ff f  Johansson Per levde 1733-1771 (levde på Hjoggböle)

SKELLEFTEÅ BÄCK

fm mf m Johansdotter Stina levde 1739-1829 (gift Nilsson)(levde i Lappträsk)

fm mf mf Nilsson Johan levde 1704-1801

SKELLEFTEÅ BÖLE

fm mf ff Jonsson Nils levde 1708-

fm mf fm Larsdotter Anna levde 1700-1742 (gift Jonsson)

              Nilsdotter Margareta levde 1733-1809 (gift persson)(levde på Klutmark 4)

              Nilsson Jon levde 1729-1803

              Nilsson Josef levde 1735-1807 (levde på Bäck 5)

fm mf f  Nilsson Lars levde 1732-04-14 - 1811-02-08 (levde i Lappträsk Arvidsjaur)

fm fm ff ff mm  Svensdotter Malin  (-1705)(gift Nilsson )(omgift med Jeremias Larsson)

SKELLEFTEÅ DEGERBYN 1

fm fm mf mm m  Ericsdotter Brita levde 1714 - 1781 (gift Olofsson Skryt)

fm fm mf mm  Johansdotter MARIA levde 1753-10-05 - 1829-11-16 (gift Eriksson)( bor i Ånäset jörn)

fm ff ff fm m Larsdotter Karin (gift Persson Brant) (levde sen på Bureå)

SKELLEFTEÅ DRÄNGSMARK

fm fm ff fm f   Larsson Olof levde  1678-1748

fm fm ff fm      Olofsdotter KERSTIN levde  1700 - 1783 (gift Olofsson Käck)(levde på Tjärn)

fm fm ff fm ff   Olofsson Lars Drängsmark

fm fm mf mm mm  Pehrsdotter Brita levde 1669-1758 (gift Olofsson Broman)(levde sen på Degerbyn 1)

SKELLEFTEÅ DRÄNGSMARK 10

fm  fm mm mm ff  Nilsson Frimodig Ambrosius levde 1660-1710

SKELLEFTEÅ FROSTKÅGE 11

fm fm fm mm m Andersdotter Brita levde 1670-1760 (gift Jon Mattsson)

                         Andersson Abraham född 1678  

fm fm fm mm mf Jonsson Anders dör 1678 i sjöslaget vid Öland

SKELLEFTEÅ FROSTKÅGE 14 '

fm fm fm mm ff   Persson Brav Mats  levde 1640-1697

                          Mattsdotter Elsa levde 1664-1696 gift med Elias Kjellsson(1660-1754)(bodde på Frostkåge 4)   

                         Mattsson Christerlevde 1666-1763 (bodde sen på Gagsmark 4)

fm fm fm mm f  Mattsson Jon levde 1671-1767

                        Mattsson Per levde 1659-1739 levde sen på Frostkåge 11 Skellefteå

SKELLEFTEÅ FALMARK 1 

fm fm mf mf m Pehrsdotter Karin levde  1723 - 1800 (gift Eriksson-Järpe)(levde sen i Ullbergsträsk)

fm fm mf mf mf    Andersson Pehr levde 1695-1780

SKELLEFTEÅ FÄLLFORS 1 

fm fm mm mm f  Ambrosiusson Nils  levde 1700-1759

fm fm mm mm fm  Larsdotter Sara levde 1677-1745 (gift nilsson Frimodig)

                           Nilsdotter Anna levde 1742-

fmfm mm mm  Nilsdotter Lisa Elisabet levde 1740-1833-04-20 (gift Jonsson Herre)(soldathustru på roten 33 Bergskråva i Tjärn) (bor sen i Sandträsk Arvidsjaur) 

                      Nilsdotter Sara levde 1738-

                       Nilsson Ambrosius levde 1724-1775

                       Nilsson Lars levde 1730-

                       Nilsson Östen levde 1727-1758

SKELLEFTEÅ FÄLLFORS 3

fm fm mm mm m  Östensdotter Sara levde 1700-1749 (gift Ambrosiusson) (levde på Fällfors 1)

SKELLEFTEÅ GAGSMARK

fm fm fm mm f  Mattsson Jon levde 1671-1767

SKELLEFTEÅ GAGSMARK 6

                    Jonsdotter Cecikia född 1713

                    Jonsdotter Cherstin född 1716

fm fm fm mm Jonsdotter  Mareta/Marta levde 1709-1773 (gift Gabrielsson) (levde på Åbyn Burträsk)

                     Jonsson Anders levde 1705-1784

                     Jonsson Johan levde 1707-1743

                     Jonsson Mats född 1710

SKELLEFTEÅ GUMMARK 1,NORET  

fm ff fm mf m   Andersdotter Brita levde 1685-1769 (gift Olofsson)(levde på Östanbäck 14, Årsgården)

fm ff fm mf mf  Nilsson Anders död ca 1699

SKELLEFTEÅ HEDENSBYN 1

fm fm mf ff m  Britta Andersdotter levde 1692-1737 (gift Öndesson Brant) (levde på ytterursviken 1,Ytterursviken 3

 SKELLEFTEÅ HEDENSBYN 4

fm fm mf mm f  Olofsson Skryt JOHAN  levde 1730-1759

fm fm mf mm ff  Persson Lilla Olof levde 1703-1752

SKELLEFTEÅ  HJOGGBÖLE

fm fm mm f Israelsson Käck Per levde 1729-11-07 - 1808-04-10 (levde sen i Glommersträsk,Månsträsk)           

SKELLEFTEÅ  HJOGGBÖLE a Västra

fm ff mm mf fm  Mårtensdotter Karin (1657-1743)(gift Nilsson)(levde på Yttervik 2)

SKELLEFTEÅ  HJOGGBÖLE 1

           Persdotter Brita levde 1769-10-20 -

           Persdotter Catrina levde 1766-01-04 -

           Persdotter Magdalena levde 1759-03-?

           Persson Anders levde 1762-09-?

           Persson Erik levde 1764-12-20 -1857-10-01 (levde i Lidträsk Lycksele)

           Persson Johan 1761-01-28 -

fm ff ff Persson Johan levde 1768-06-21 - drunknade under is i Baktsjaursjön (levde i Baktsjaur)

SKELLEFTEÅ  HJOGGBÖLE 3 Västra Hjoggböle

fm fm mm ff f Persson Slumpare Jon levde 1672-1760 nämndeman

SKELLEFTEÅ  HJOGGBÖLE 7 (SJÖN)

 fm ff ff m   Eriksdotter ANNA levde 1734-1811

                Eriksdotter Eva levde 1747-

                Eriksdotter Katharina levde 1727-1809

                Eriksdotter Lisbeta levde 1731-1739

                 Eriksdotter Mariet levde  1735-

                Eriksdotter Sara  levde 1728-1740

                Eriksdotter Sara  levde 1745-

                Eriksson  Anders ryttare levde 1733-1782

                Eriksson Erik levde 1744-

                Eriksson Esaias levde 1739-1739

                Eriksson sjöman Hindrik levde 1737/1738-1802 soldat,(boende i Arvidsjaur lappmark)

                Eriksson Sjöström Mårten levde 1752-

fm ff ff mf f  Eriksson Nils levde ca.1655-1719

                Eriksson  Nils levde 1743-1744 

                     Nilsdotter Karin levde 1693-1757 gift till Hjoggböle 9

                     Nilsdotter Margareta levde 1689-1773 gift till Storkåge 17 och Boviken 3

                    Nilsdotter Mariet levde  1699-1773 (g. till Burvik nr.6)

                     Nilsson Anders levde 1706- (gick skola i Piteå, dräng hos rådman Höjer i Piteå stad.)

fm ff ff mf ff  Nilsson Erik levde ca 1614-efter 1694

fm ff ff mf Nilsson Sjöman Erik levde1696-1755.

SKELLEFTEÅ  INNERVIK 9

fm fm mf mf m  Mattsdotter Kierstin levde 1671-1740

  SKELLEFTEÅ  INNERVIK 13 hästhagen

fm fm fm ff f  Andersson Orre Per levde 1674 - 1719 dog under marsch

fm fm fm ff f  Per Andersson Orre (1674 - 1719)

                  Larsson Västerbottning Jon levde 1738 - 1817

fm fm fm f  Larsson Vikberg Pehr levde 1736-1836 (levde sen på yttervik och Glommersträsk)

                   pehrsdotter Karin levde 1699-1772

                   Pehrsdotter Kerstin född 1709

                   Pehrsdotter Margareta levde 1713-1781

                  Pehrsson Erich född 1716

                  Pehrsson Erich levde 1718-1792

                   Pehrsson Johan född 1707

                  Pehrsson Johan levde 1710-1742

                   Pehrsson Lars levde 1705

fm fm fm ff Persson Orre Lars levde 1712/1715-1741-12-22

fm fm fm ff Persson Orre Lars levde 1712/1715- 1741-12-22

                  Pehrsson per levde 1704-1742 nybyggare i ske landsförsamling

SKELLEFTEÅ  INNERVIK 15

                    Olofsdotter Brita född 1710- flyttade till annan socken 1743

                   Olofsdotter Elsa levde 1724-1792

                   Olofsdotter Karin född 1722- soldathustru roten 71 Karlman.omgift 1762 i Östanbäck

                                               (bor sen i Glommersträsk )

fm fm fm fm Olofsdotter Kerstin levde 1715- (gift Persson Orre,Israelsson Käck)

                   Olofsdotter Malin levde 1733-1810 gifte sig 1753 i Klutmark med Jakob Olofsson

                    Olofsdotter Margareta levde 1728-1792  soldathustru  på roten 75 Orrfelt omgift 1760 på roten 36, Käck.

                   Olofsdotter Mariet född 1712 gift 1730 till Storkåge  flyttade 1751 till annan socken

                   Olofsson Lamm Johan levde 1712-1741  gift en gång och var laggare 1735

                    Olofsson Ros Jon levde 1708-1780

                    Olofsson Lars född 1716

                    Olofsson Holm Lars levde 1725-1803 gift med Lisa Olofsdotter 2 söner flyttade till Arvidsjaur

                    Olofsson Olof född 1710

                    Olofsson Ros  Olof levde 1717-1788 (levde i Bäck och Bodan) 

SKELLEFTEÅ  KLUTMARK 3

fmfm ff mm f   Andersson Anders levde 1668 - 1753

fm fm ff mm  Andersdotter Karin levde 1711-1744 (gift mårtensson)(levde på Skråmträsk 3)

SKELLEFTEÅ  KLUTMARK 8

fm fm ff mm mf  Andersson Per

SKELLEFTEÅ  KLUTMARK 9

fm fm ff mm f Andersson Anders levde 1668 - 1753 

                      Andersson Bäcker Jonas levde 1721-1781

                      Andersson Erich född 1712

                     Andersdotter Brita född 1718

                     Andersdotter Cherstin född 1714 

fm fm ff mm Andersdotter Karin levde 1711-1744 (gift Mårtensson)(levde på Skråmträsk 3)

SKELLEFTEÅ  KUSMARK

fm ff fm mm fm   Andersdotter Kerstin levde -ca 1694(gift Persson)(levde sen på Östanbäck 1)

fm fm mf mm Johansdotter Maria levde 1753 (gift Eriksson)(levde i Ånäset,Jörn)

SKELLEFTEÅ  KUSMARK 4

fm fm mm mm mm Lisbeta Nilsdotter (1672-1734)/Elisabet Nilsdotter (1672-1734) (gift Andersson kruskopp)(bodde på Fällfors 1)

SKELLEFTEÅ KUSMARK 12 Liden

fm fm fm fm fm Kerstin Andersdotter (1639-)(gift Olofsson)(levde på Kusmark 15)

 fm fm mm mm mf Andersson Kruskopp Östen levde 1672-1713

SKELLEFTEÅ KUSMARK 15

fm fm fm fm f  Olof Jonsson (1683 - 1758)(levde sen på innervik)

fm fm fm fm ff Jon Olofsson Kusmark 15

SKELLEFTEÅ  KYRKBORDET

fm ff mm Colldini Anna Sofia levde 1786-01-18 - 1878-11-10 (gift Furtenbach)(levde i fjällbonäs)(dog i Luleå)

                 Svensdotter Vikner  Anna

                  Svensdotter Vikner Anna Britta levde 1751-1751

fm ff mm m Svensdotter Vikner Anna Catharina levde 1758-09-16 - 1837-02-19 (gift Coldin)

                  Svensdotter vikner Britta levde 1761-1808

                  Svensdotter Vikner Magdalena levde 1755-1818 (piga i österbotten)(levde sen i skellefteå)

                  Svensdotter Vikner Margareta levde 1755

                   Svensdotter vikner Maria Kristina levde 1752

                   Svensson Vikner Johan levde 1765-1766

                  Svensson Vikner Markus levde 1756-1757

                  Svensson Vikner Markus levde 1764-1764

                  Svensson Vikner Markus levde 1769-1770

                   Svensson vikner Nils levde 1748-1827

                   Svensson Vikner Petter levde 1750

SKELLEFTEÅ MYCKLE 1

                      Rönnberg Anders född 1725

fm ff mm mm  Rönnberg ANNA KRISTINA levde 1728-1778 (gift Nilsson Vikner) (boende på Kläppen,kyrkbordet i skellefteå)

                      Rönnberg Britta född 1730

                      Rönnberg Johan levde 1720-1810  furir  bosatt på Böle 5,

SKELLEFTEÅ  OSTVIK

fm fm mm mf mm  Johansdotter Brita levde 1689-1771(gift Olofsson Lutter)(levde på Östanbäck)

fm fm mm mf   Jonsson Herre.JOHAN levde 1742-03-14 -1836-10-29 (levde sen i Sandträsk Arvidsjaur)

                      Jonsdotter Anna levde 1749-

                      Jonsdotter Brita levde 1743  

                       Jonsdotter Eva levde 1754

                       Jonsdotter Margareta levde 1735-1828

                       Jonsson Adam levde 1736-1736

                       Jonsson Adam levde1739-1834  

                        Jonsson Anders levde 1741-  

                       Jonsson Polack Anders levde 1732-1810  

                       Jonsson Erik levde 1747-

                       Jonsson Manasse levde 1745-1779

                       Josson Bäckman Jonas levde 1737-1825

SKELLEFTEÅ  OSTVIK 4

fm fm mm mf m   Andersdotter Anna levde 1712-10-12 - 1772 (gift Andersson Polack)

SKELLEFTEÅ  OSTVIK 11 FRAMBYN

                     Andersson Skråma Anders levde 1699-1750

                     Andersson Östen levde 1714-1779 

fm ff fm ff ff Jon Andersson (-1679)

fm mm ff  Andersson Jonas levde 1704-1785 (levde sen på Östanbäck 6 Mois)

fm ff fm ff Andersson Jonas levde 1704-1785 (levde sen på Östanbäck 6 Mois)

fm ff fm ff f Jonsson Anders levde 1670-1747

SKELLEFTEÅ RAGNVALDSTRÄSK

fm fm mf fm m Andersdotter Malin levde 1699-1743 (gift Johansson)(levde på Skråmträsk 5)

fm fm mf fm mf  Persson Anders (1664-1747)  Ragvaldsträsk 6

SKELLEFTEÅ RÖNNBÄCKEN 2

fm fm fm ff mf Anders Andersson levde 1647-1751

SKELLEFTEÅ  SKRÅMTRÄSK 2

fm mf mm Andersdotter Sara levde 1706-1788 (gift Nilsson (levde på Bäck 10)

SKELLEFTEÅ  SKRÅMTRÄSK 3

fm fm mm mf fm Eriksdotter  Margareta levde 1669-1754 (gift Andersson)(levde Östanbäck 2) 

fm fm ff mf f   Eriksson Mårten levde 1675-1758

fmfm ff ff f   Eriksson  Strykare Olof  (1685-1731)(levde sen på Tjärn 2) 

                      Mårtensdotter Karin levde 1709-1744

                     Mårtensdotter Kerstin  född 1716

                     Mårtensdotter Margareta född 1712

fm fm ff ff ff   Mårtensson Erik (1635-1730) Skråmträsk

fm fm ff mf ff   Mårtensson Erik (1635-1730)

                       Mårtensson Erik född 1707

                      Mårtensson Johan född 1711

fm fm ff mf Mårtensson per levde 1705-08-?-1744

                Persdotter Karin levde 1738-1740

                 Persdotter Katarina levde 1743-1813

fm fm ff m Persdotter Sara levde 1736-06-12 - 1823-07-17 (gift Andersson Eklund)(levde på Tjärn)

                 Persdotter Sigrid levde 1740-1822

SKELLEFTEÅ  SKRÅMTRÄSK 5

fm fm fm fm fm m  Johansdotter  Karin  levde 1692 - 1763

fm fm mf fm Larsdotter Maria levde 1720- (gift Vesterman Lamb Svensson)(levde i Ursviken)

                  Öndesdotter  Britta levde 1754-1825 gift med Per Persson (1753-) på roten 19 Lekatt

                  Öndesson Anders levde 1755-

                 Öndesson Johan levde 1757-1790 korpral på roten 46 slumpare

                   Öndesson Höglund Sven levde 1749-1819

                   Öndesson Lars levde 1751-1751

historia · lokalhistoria · släktforskning

ANNONS
Av Birgitta Hellström - 20 november 2012 18:26

..... nu börjar den här tiden som ska genomsyras av frid ..... med som genomsyras av stress många måsten och alla de där sakerna man skulle vilja göra och alla de där julklapparna man skulle vilja kunna ge

..... men varför klaga vi har tak över huvudet ..... vilket inte alla har

..... vi har mat ...... vilket inte är självklart för alla

..... och framför allt vi har en jul som självklart är helt nyktert vilket inte alltid har varit en självklarhet

..... eftersom min man har haft alkoholproblem

..... men idag behöver inga av våra barn vara med om en jul (som ska vara barnens högtid) som förstörs av att vuxna dricker alkohol och blir förändrade och genom det slå sönder barnens trygghet.


............... så även om vi kanske inte kan ge alla de där julklapparna vi skulle vilja så får vi nog en bra jul ändå       

ANNONS

Presentation


vem är jag?
en 50+ kvinna som är mamma ,mormor, hustru mm
jag jobbar inom åldringsvården ägnar min lediga tid till familjen kyrkan och dess verksamhet och släktforskning.
mitt hjärta klappar för de "små i samhället" speciellt LPverksamheten som hjälpe

Fråga mig

13 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
     
1
2 3
4
5
6
7 8 9 10 11
12
13
14
15
16
17 18
19
20
21
22 23 24
25
26
27
28 29 30
<<< November 2012 >>>

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

RSS

Besöksstatistik

Följ bloggen

Följ bibbisfamiljochslakt med Blogkeen
Följ bibbisfamiljochslakt med Bloglovin'

Skaffa en gratis bloggwww.bloggplatsen.se